top of page

החלפת מפרק ברך -TKR

תכנית שיקום לאחר החלפת מפרק הברך - TKR


מפרק הברך מורכב מחיבור בין שלוש עצמות עיקריות: עצם הירך, עצם השוק והפיקה. העצמות עצמן מופרדות זו מזו ע"י סחוס שתפקידו להגן מפני חיכוך ושחיקה של המפרק. בנוסף, המיניסקוס בולם את זעזועי הברך ונוזל מיוחד הנקרא "סינוביה" תורם גם הוא לצמצום החיכוך בין עצמות המפרק.


מה היא שחיקה וממה היא נגרמת?

זוהי תופעה נפוצה בקרב מבוגרים בני 60 ומעלה והיא לרוב קשורה בגורמים גנטיים, תהליכים דלקתיים ולחוסר פעילות גופנית מספקת. בברך בריאה כל חלקי המפרק פועלים בהרמוניה, אולם כאשר אחד או יותר מחלקי המערכת נשחק עלול להיווצר תהליך דלקתי הגורם לנזק שחיקתי בסחוס הברך ולבסוף לנזק בעצם התת-סחוסית, ברקמה הסינוביאלית, בקפסולה וברצועות הברך. רמת השחיקה לרוב נאמדת עפ"י קלסיפיקציה ברורה המתחשבת במצב הברך כפי שניתן לראותו בצילום רנטגן.


כיצד מאבחנים?

צילום רנטגן פשוט אשר אליו ישלח המטופל לאחר המלצה של אורתופד או רופא משפחה לאחר שיבחנו תלונות המטופל והתסמינים עליהם דווח. הסימפטומים העיקריים הינם: צליעה, כאב בזמן הליכה, קושי וכאב בעלייה וירידה של מדרגות, נוקשות בתחילת הליכה לאחר ישיבה ממושכת, "תקיעות" של הברך, חריקות ומגבלה בטווחי תנועה.


הטיפול

הטיפול הראשוני יכלול לרוב שימוש בנוגדי כאב ודלקת עפ"י המלצת רופא. במידה ויתעורר הצורך, רופא המשפחה יפנה את המטופל אל אורתופד מומחה ברך.

מכאן עומדת בפנינו האפשרות המקובלת ביותר- טיפול שמרני במסגרת פיזיותרפיה. אולם, במידה ואיכות החיים לא משתפרת, הכאב נמשך ואין שיפור ביכולת לבצע מטלות יומיומיות ופעילות פנאי לפי רמת ציפיות אישית, ימליץ האורתופד על ניתוח להחלפת מפרק הברך הנקרא TKR (Total knee replacement).


כיצד מתבצע הניתוח?

זהו ניתוח קצר יחסית אשר מניב תוצאות טובות מאוד (90% הצלחה עם השתלים המודרניים) כאשר במהלכו עושה המנתח שימוש במשתל מלאכותי העשוי ממתכת הנקראת כרום-קובלט ומפוליאתילן כאשר המטרה היא לדמות את פעולתו הטבעית של מפרק הברך.


סיבוכים אפשריים

חשוב להכיר את הסיכונים הכרוכים בניתוח TKR וביניהם: זיהום, דימום, שברים סביב המשתלים, פריקה של המשתלים, פגיעות עצביות, פריקות וסיבוכי הרדמה. הסיכון להתפתחות זיהום באזור המפרק המושתל קיים גם שנים לאחר הניתוח, עקב חדירה של חיידקים למחזור הדם והגעתם לאזור הניתוח.


שיקום

זמן השיקום הממוצע נע בין 6 שבועות לשלושה חודשים והוא תלוי מטופל. תוצאות טובות יותר ושיקום מהיר יותר קשורים לרוב לגורמים כמו: רמת פעילות גופנית מספקת, היעדר מחלות רקע, איכות וכוח שריר טובים, טווחי תנועה מלאים, מוטיבציה גבוהה וסביבה תומכת.


פיזיותרפיה

חשוב להבין כי הצלחת הניתוח תלויה בתהליך השיקום ומושפעת מאיכותו באופן גורף. במהלך תהליך השיקום, ילווה הפיזיותרפיסט את המטופל אצלנו במכון מיומו הראשון ועד לחזרה למוטב. במהלך הטיפולים יתמקד המטפל בשיפור טווח תנועת הברך ובכלל זה טווחי כיפוף ויישור הברך, שימוש ושיפור כוח שרירי מפרק הברך והירך, תרגול הליכה סימטרית ללא צליעה ותרגול תפקודי מגוון בהתאם לדרישות ומטרות המטופל. בנוסף, ישתמש המטפל בכלים שונים להורדת כאב ונפיחות מקומית, כגון: קרח, שרוולי לחץ, TENS, דיקור יבש ועוד.פרוגנוזה

שביעות הרצון של מטופלים אשר עברו ניתוח TKR עפ"י ספרות עדכנית עומדת על כ-90%. מרבית המטופלים יוכלו בהינתן שיקום הולם לחזור לפעילויות כגון שחייה, הליכה ורכיבה באופניים. חשוב לזכור כי השתלים עצמם נשחקים עם הזמן וכי יש להם בלאי טבעי. עם זאת, מרביתם מחזיקים 15 שנים ויותר.

Comments


bottom of page